Sugárút szélességű hidat ácsoltak a kultúrával
Korábban azt ígérték, hogy a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Főváros programsorozat kinyitja a világot Veszprémnek, de valójában nem csak ez történt. A világ előtt is kinyílt Veszprém kapuja, amin nagyon sokan szeretnének átjönni.
Balkán fesztivál, svájci napok, Interurban, ahol huszonöt város, ezzel együtt huszonöt ország látogat el Veszprémbe… csak néhány azon programok közül, ahol az Európa Kulturális Főváros egy másik kultúra kuriózumait hozta el Veszprémbe. Vagy itt van a Balaton Wine&Gourmet fesztivál, ahol 2023-ban Franciaország és Argentína volt a díszvendég, és persze ennek a két országnak a gasztronómiája.
A távolabbi kultúrák tehát szívesen jönnek Veszprémbe, és csupán ennek a néhány fesztiválnak a példája is mutatja, hogy befogadó és kíváncsi közegre talál itt. De ennek a nemzetközi kavalkádnak van egy másik vetülete is. Amikor különböző delegációk érkeznek, öltönyös polgármesterek és alpolgármesterek, vagy külföldi állami tisztviselők a protokoll jegyében.
Általános, hogy ilyenkor diplomáciai lassúzás zajlik a vezetők között, ezért ezeknek a látogatásoknak az igazi lényege nem is feltétlen a nyilvános programban keresendő. Sokkal érdekesebb az, hogy a hivatalos eseményeken kívül mit csinálnak a delegáció tagjai Veszprémben. Mire kíváncsiak, hova látogatnak el?
Az elmúlt időszakban szinte egymásnak adták a kilincset a Városházán az ilyen delegációk. Érkeztek Veszprémbe vendégek a horvátországi Dubrovnikból, az észt Tartuból, a szlovákiai Nyitráról, a norvég Bodø-ből, a brazil és argentin nagykövetségről, de például a német Bundestagból is. Vagy éppen az egyik legnagyobb figyelemmel kísért látogató, David Pressman az amerikai nagykövetségről.
Mindegyikükben közös volt a kíváncsiság. Hiszen adott egy magyarországi, nem is túl nagy város, ami saját erőből elnyerte az Európa Kulturális Fővárosa címet. Ez pedig nemcsak lehetőséggel, hanem kihívással is jár, ami egy diplomata számára különösen érdekes lehet, hogy Kelet-Közép, vagy Közép-Kelet Európában – nézőpont kérdése – hogyan oldják meg azt a nem kicsi feladatot, hogy az EKF-címmel járó figyelmet hogyan lovagolják meg hatékonyan.
Andreas Scheuer, a német alsóház képviselője, korábbi közlekedési miniszter például úgy utazott haza Passauba a látogatása után, hogy megéri az amúgy sem passzív veszprémi és bajor kapcsolatokat még tovább erősíteni.
Jelka Tepšić, aki a dubrovniki városházáról érkezett mint alpolgármester, amellett hogy a fenntartható és kulturális alapú városfejlesztéssel ismerkedett Veszprémben, a magyar gasztronómia sztereotípiáira is kíváncsi volt, miszerint itt mindenbe paprikát tesznek. Ennek a tévhitnek a lerombolásában egyébként a Balaton Wine&Gourmet fesztivál segített sokat.
Egy közeli, mégis távol élő baráti társaság sem hagyta ki az idei évet, hogy ellátogasson Veszprémbe. Az észtországi Tartu város már 1970 óta Veszprém testvérvárosa, ráadásul ők fogják átvenni az Európa Kulturális Főváros stafétáját 2024-ben. Urmas Klaas, Tartu polgármesterét főleg az érdekelte, amikor szeptemberben itt járt, hogy hogyan sikerült 116 települést megnyerni az EKF-es együttműködésben és hogyan lehet hatékonyan együtt dolgozni ennyi szereplővel. Nem mellékesen a tartui EKF-projektben 19 település dolgozik együtt, hasonlóan a veszprémi mintához.
Habár nem Európa, mégis, az egyik legnagyobb figyelem az Egyesült Államok magyarországi nagykövetének látogatására hárult. David Pressman személyes jóismerősének, Navracsics Tibornak az invitálására érkezett Veszprémbe, ahol amellett, hogy a város szociális célú fejlesztéseiről is tájékozódott, nem hagyta ki a Művészetek Háza tárlatait sem, lévén, hogy a nagykövet nagy műkedvelő hírében áll.
Tehát öltöny és protokoll ide vagy oda, a kultúrával sikerült egy stabil hidat ácsolnia Veszprémnek, ami elég széles lett ahhoz, hogy sokan átjöjjenek rajta.
Szerző: Hajas Bálint, fotók: EKF